Opublikowany przez: monika.g 2019-05-17 00:55:20
Autor zdjęcia/źródło: Domki dla owadów @ pixabay.com
Owady kojarzą nam się zwykle ze szkodnikami, które zwalczamy skąd więc pomysł, żeby budować dla nich domki i dbać o to, żeby nie zginęły? Trzeba pamiętać, że wśród owadów wiele jest tych pożytecznych, które zapylają rośliny np. pszczoły, murarki i trzmiele oraz tych, które zwalczają rzeczone już szkodniki takich jak biedronka, łowik czy złotook. Dzięki nim rośliny mogą się rozmnażać i owocować oraz nie grozi im np. niszcząca je mszyca. Domki dla owadów wpisują się również w zgodny z naturą i ekologiczny styl życia, ponieważ przywracają naturalną równowagę w środowisku i chronią gatunki, którym bez takiej pomocy grozi wyginięcie.
Za dawnych czasów owady kryły się w drewnianych płotach, między balami domów, pod strzechą dachu czy w połamanych i pustych łodygach roślin. Obecnie betonowa zabudowa i precyzyjnie dopracowane ogrody, do pielęgnacji których często używa się środków chwastobójczych nie dają schronienia pożytecznym gatunkom owadów.
Nie mają one gdzie się chować latem przed drapieżnikami, a zimą przed chłodem. Domki dla owadów dają im tę możliwość.
Być może spotkałeś się już z hotelami dla owadów w miejskich parkach czas więc zadbać również o takie schronienie dla owadów we własnym ogrodzie. To pomoże nie tylko cieszyć się piękną roślinnością przed własnym domem, ale zadba także o plony. Najlepiej stawiać je na wiosnę, ponieważ o tej porze roku owady składają jaja. Oprócz domków warto również w ogrodach pozostawiać tzw. dziką czy kwietną łąkę z polnymi kwiatami. Dobrze jest też sadzić kwitnące, miododajne rośliny.
Domki dla owadów można kupić już niemal w każdym sklepie z artykułami do domu i ogrodu. Lepszym jednak pomysłem będzie wykonanie takiego domku samodzielnie. Jest to bardzo proste i tanie, ponieważ nie musisz nic kupować, materiały na pewno masz w swoim ogrodzie. Robienie takiego domku to również świetne i zajmujące zajęcie dla dzieci.
Do zrobienia domku będziesz potrzebować naturalnych materiałów ze swojego ogrodu, a będą to: kamienie, cegły, drewno, gałęzie, pnie, słoma, glina, związane w pęki rurki bambusa lub trzciny, suche liście, trawa, mech, patyki, kora.
Domki dla owadów najlepiej jest stawiać w miejscu osłoniętym od wiatru i deszczu oraz ciepłym, najlepiej od strony południa. Powieś je pod dachem tarasu czy altany, w pobliżu kwiatowej rabatki lub na balkonie. Domki można oczywiście ze sobą łączyć i tworzyć większe lub mniejsze konstrukcje.
ZOBACZ TAKŻE:
Hortensja – 10 zasad pielęgnacji! Poradnik ogrodnika>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.